Disleksi

Özgül Öğrenme Güçlüğü çocuk zekası normal ya da normalin üstünde olmasına rağmen okuma-yazma ve matematik alanlarında yaşına, zekasına uygun performans gösteremez. En yaygın bilinen çeşidi disleksidir (okuma bozukluğudur). Bazen günlük kullanımda Özgül öğrenme Güçlüğü ile eş anlamlı gibi kullanılır. Ancak Özgül Öğrenme Güçlüğü’nün üç alt tipi bulunmaktadır.

Okuma güçlüğü- disleksi

Yazma güçlüğü- disgrafi

Matematik güçlüğü-diskalkuli

Disleksi yaşayan çocukların aileleri sıklıkla şu cümleleri tekrarlar. Çocuğum okuyamıyor, çocuğum eksik okuyor, ters ve eksik yazıyor, matematikte zorlanıyor. Çocuğun zekasının da normal olması sebebiyle öğretmenler ve anne babalar çocuğun derslerdeki başarısızlığını anlamlandırmakta zorlanabilirler. Zeka normal ve normalin üstü olmasına ve bir çok alanda başarılı görülmelerini rağmen Özgül Öğrenme Güçlüğü yaşayan çocuklarda fonolojik farkındalıkta eksiklikler, görsel algı hataları, dikkat ve organizasyon bozuklukları sıkça görülür. Bu çocuklar akademik problemlerin yanı sıra ikincil olarak sosyal duygusal problemlerde yaşayabilmektedir.

Şişli Mecidiyeköydeki danışmanlık merkezimizde Özgül Öğrenme Güçlüğü yaşayan çocuklara yönelik paket programlar uygulanmaktadır. Paket program Akademik destek ve ihtiyaç duyulan çocukların sosyal-duygusal becerilerinin ve özgüveninin desteklenmesi olarak iki ana bölümden oluşmaktır.

 

Akademik destek;

Özgül Öğrenme Güçlüğünde sadece okuma yazma ve matematik alanlarında ekstra ders almak yeterli değildir. Akademik çalışmalar esnasında görsel algı, işitsel algı, dikkat, denge ve koordinasyon ve organizasyon becerileri de desteklenmelidir. Aksi takdirde okuma yazma çalışmalarında istenen verim alınamayacaktır.

Sosyal-Duygusal Destek;

Özgül öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar akademik alanda yaşadıkları zorlanmalar sebebiyle özgüven problemleri yaşayabilmektedirler. Arkadaş ilişkilerinde sosyal ipuçlarını değerlendirmekte, karşısındakinin duygularını anlamakta, kendini net ifade etmekte, grup içindeki uyumda zorlanmalar yaşayabilirler. Sosyal duygusal destek hem çocuğun kendi mutluluğu hem de akademik alandaki başarısı için önemlidir. Özgüveni düşük bir çocuk derslerinde istenen verimi gösteremeyecektir.

Şişli Mecidiyeköyde bulunan merkezimizde çocuğun hem akademik hem sosyal duygusal becerilerinin aynı anda desteklenmesinin önemli olduğunu düşünmekteyiz.